Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırMelek Bıyıkbeyi
21.10.2021 09:39:18
Çok güzel konuyu çerçevelemişsiniz. Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum.

YAZARLAR


UZMAN PSİKOLOG &ÖĞRENCİ KOÇU OYA KAYIR


Çocuklar Okulda 'Kalamar Oyununu' Taklit Ediyor - Ve Bu Bir Sorun

.


Kalamar oyunu , Kore'de oynanan bir çocuk oyunudur. Oyun, yere çizilen oyun tahtasının şekli bir kalamara benzediği için bu şekilde adlandırılmıştır ve adın "kalamar gaisan" veya "kalamar takkari" gibi bölgesel varyasyonları vardır. Çok oyunculu bir oyun olan kalamar oyunu, hücum ve savunma olmak üzere iki takıma ayrılmıştır. Hücum edenlerin saldırı amacına ulaşması veya takımların birbirini yok etmesi olmak üzere iki ana amaç vardır.


Netflix'in Kalamar Oyunu olan popülaritesini görmezden gelmek zor . Tüm zamanların en çok izlenen Netflix başlığı olarak kendisini hızla sağlamlaştıran benzersiz bir hikaye. Tabii ki, bu kadar popüler olmasının bir nedeni var - entrika, korku ve gizemin doğru karışımına sahip. Ama – çocuklar için değil. Yine de, dizinin TV-MA derecesi ile çocuklar okullardaki oyun alanındaki gösteriyi taklit ediyor ve şimdi öğretmenler velilere uyarılarda bulunuyor. İşte bilmeniz gerekenler.

ABD, Avustralya, Asya ve Avrupa'daki ilkokulların tümü, ebeveynlere Netflix dizisi hakkında uyarılar yayınlayarak velilerden çocuklarının SquidGame'i izlemediğinden emin olmalarını istedi . Güney Kore dizisi, popüler oyun oyunlarının korkunç ölüm kalım versiyonlarını oynayan borçlarla dolu yetişkinlerin ardından "aşırı şiddet ve kan" tasvir ediyor. Yetişkinler için ilginç bir gösteri ve arkasında şok faktörü şiddeti dışında bazı anlamlar var, ancak bu çoğu çocuğun anlayacağı bir nüans değil.

BBC raporlar harfler dürtü ebeveynler, çocuklarının izin vermeden önce iki kez düşünmek olduğunu velilere eve izlemek gönderilmiş Mürekkep Balığı Oyun o okulda sonuçlarını geçiriyor çünkü. İngiltere'deki yapılan araştırmalarda birçok okul müdürünün , "okulda, altı yaşlarında küçük bir grup öğrenci" gösteri hakkında konuştuklarını ve "bazı sahneleri yeniden canlandırdıklarını" söyledi.

Okul Müdürü ve Pedagoglar , "Tasvir edilen bazı 'oyunlar' geleneksel oyun alanı oyunlarının uyarlamaları olarak görülebilse de," diye devam etti, "başarısızlığın şiddetli sonuçları genç izleyiciler için uygun değildir."

İngiltere, Essex'teki John Bramston İlkokulu da çocukların Squid Game versiyonlarını oynadığını bildirdi ve ebeveynlere bir not yayınladı. TheIndependent'a göre notta, "Bunu izleyen çocuklar grafik, gerçekçi şiddet sahnelerine maruz kalıyor ve ne yazık ki çocuklar oyun alanında bu davranışı sergiliyorlar ve bu hoş görülmeyecek" denildi .

Bu ayın başlarında Belçika'da bir okul da sosyal medya üzerinden velilere uyarı gönderdi. Bildirim, Communaled'Erquelinnes Center'daki öğrencilerin oyun alanında Kalamar Oyunu tarzı oyunlar oynarken bulduklarını ve kaybetmenin sonuçlarının yumruklanmayla sonuçlandığını söyledi.

Okul yetkilileri Facebook'ta "Bu sağlıksız ve tehlikeli oyunu durdurmak için çok dikkatliyiz" diye yazdı. “Bunun yol açabileceği sonuçlara ilişkin farkındalığı artırmak için desteğinize ve işbirliğinize güveniyoruz! Bu oyuna devam edecek çocuklara cezai işlem uygulanacaktır (diğer çocuklara vurmak…tabii ki 1-2-3 güneşe izin verilir)!”

Göre Sydney MorningHerald , LindaWickham, DulwichHill Kamu Okulu'nda ana velilere bir uyarı ve çocukları evde dizi izlemeye olmadığından emin olmak için kendi Netflix ayarlarını değiştirmek için bunları soran.

Bir çok uzman Pedagoglara göre, "Şiddet içeren dil ve saldırgan davranışlar, özellikle evinizin sınırları dışında ve daha geniş bir okul oyun alanında çocuklar tarafından kolayca taklit edilebilir" dedi.

Veliler, çocuklarının okullarından aldıkları benzer uyarıları sosyal medya üzerinden paylaştı. Ve tepkiler karıştı. Bazı veliler bu dizinin okulda bir sorun haline geldiğini düşünüyor. Diğerleri, çocuklarının evde izlemesine izin verip veremeyeceklerinin söylenmesinden hoşlanmazlar.

“İlkokul çağındaki çocukların Squid Games izlemesini istemesi için , okuldan ebeveynlere çocukların Squid Games izlememelerini isteyen bir mektup ve Squid Games tarafından gündeme getirilen konularda özel bir PSHE dersinden bahsetmesinden daha olası bir şey düşünemiyorum , ” diye bir ebeveyn yazdı .

Başka bir veli Twitter'da "Okul, bazı çocukların okulda Squid Game'deki bazı ölümlerin yeniden canlandırılmasını içeren oyunlar oynadığına dair bir uyarı mektubu gönderdi " dedi . "Yani, bütün okul çağındaki çocukların  babalarını buraya getirmek istemiyorum, ama bu şeyleri nasıl oluyor da ilk etapta görüyorlar?"

Squid Game kadar popüler bir diziyle, bir kısmının çocuklarımıza bir şekilde bulaşması kaçınılmazdı. Ancak çocuklar, bu oyunların oyun alanında oynamanın güvenli olmadığını bilecek kadar büyük değilse, muhtemelen izlemek için çok gençtirler.

Lütfen bizde çocuklarımızın ruh sağlığı için daha fazla ilgilenelim.