Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırYAZARLAR


Prof. Dr. Ali Evren Tufan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı


EBEVEYN TUTUMLARI NELERDİR VE ÇOCUKLARI NASIL ETKİLEYEBİLİR?

.


“Ebeveyn tutumları” anne babaların çocuklarını yetiştirirken kullandıkları sözel ve fiziksel iletişim biçimlerini ve iletişime eşlik eden duyguları kapsamaktadır. Ebeveyn tutumları sevgi ve disiplin olmak üzere iki boyutta sınıflanabilir.

Bu boyutlar da kendi içlerinde yeterli ve yetersiz olarak sınıflanabilir. Bir ebeveyn tutumu olarak “sevgi” kabullenme, koruma, kollama ve sevecenlik gibi bütün olumlu duyguları içermektedir.

“Disiplin” ise çocuğa öğretilen tüm bilgi ve becerileri, yasakları, kuralları, inançları, değer yargılarını, görgü kurallarını ve diğerleri ile iletişim kurabilmek için gerekli olan tüm toplumsal değerleri kapsamaktadır.

Yetersiz veya aşırı sevgi ve gevşek ya da sıkı disiplin ise olumsuz ebeveyn tutumu olarak değerlendirilmektedir.

Aşırı sevgi gösteren ebeveynler, çocuklarını sevgiye boğar, aşırı koruyucu ve kollayıcıdırlar. Ancak her şey gibi sevginin de aşırısı zararlı olabilir ve bu tutum çocukta bağımlılık, güvensizlik ve edilgenliğe yol açabilir.

Bu şekilde yetiştirilen bir çocuk karşılaştığı zorlukta ebeveynlerinden yardım bekleyebilir, ebeveynlerinin sorunu çözebileceğine güvenir ancak kendi becerilerine güvenmeyebilir.

Aksi uçta yer alan ve çocuklarına çok az sevgi gösteren ebeveynlerin çocukları ise hem kendilerine hem de çevrelerindeki diğer bireylere güvenmekte zorluk yaşayabilir ve bu çocuklarda öfke, nefret gibi olumsuz duygular baskın olabilir.

Çocuklarını yetiştirirken aşırı ve katı disiplin uygulayan ebeveynler, çocuklarına katı kural ve yasaklar getirir ve çocukları bu kurallara uymakta zorlanabilir.

Sevgi ve sıcaklığın dengelemediği çok yüksek beklentiler ve katı kurallar ise çocukları isyana, inatlaşmaya ve kurallara karşı gelmeye yönlendirebilir. Diğer yandan, çocuklarını yetiştirirken gevşek bir disiplin uygulayan ebeveynler, çocuklarının her olumsuz davranışını aşırı bir hoşgörü ile karşılar ve onları görgü ve toplum kuralları, inançlar ve değer yargıları hakkında yeterince bilgilendirmeyebilir.

Bu çocukların da sorumluluk duyguları yeterince gelişmeyebilir.

Ebeveynlik tutumlarının farklı boyutları değerlendirildiğinde; aşırı sevgi gösterilen ancak gevşek disiplin uygulanan çocukların kendi davranışlarının sorumluluklarını almayabilecekleri ve kendilerinin sorun çözme becerilerine güvenmeyebilecekleri; diğer yandan hem aşırı sevgi hem de katı disiplin uygulanan çocukların kendilerine güvenmeyebilecekleri, ebeveynlerinin değer yargılarına iç dünyalarında isyan edebilecekleri söylenebilir.

Yeterli sevgi gösterilmeyen ve çok katı disiplin uygulanan çocuklar saldırgan davranışlar göstermeye eğilimli olabilir. Hem düşük düzeyde sevgi gösterilen hem de gevşek disiplin kuralları uygulanan çocuklar ise duygularını göstermekte zorlanan, edilgen bireyler olabilir.

Anne ve babanın çocuklara tutumları arasında farklar olması, kardeşlere farklı tutumlar uygulanması da olumsuz ebeveyn tutumları içerisinde yer alabilmektedir. Buna karşın sağlık ebeveynlik, yeterli düzeyde disiplin ve sevgiyi harmanlayan, “tatlı sert” bir yaklaşımı içerebilmektedir.

Yeterli disiplin için aile içinde tutarlı, net kural ve sınırların varlığı ve ebeveynlerin bu sınırlar aşıldığında çocuklarını kendilerine acındırmadan (“bana acımıyor musun, hasta olacağım senin yüzünden” vb.), küsme/ korkutma/ utandırma/ azarlama/ dayak gibi yöntemleri kullanmadan davranışlarının sonuçları ile yüzleştirmeleri uygun olabilir.

Etkili disiplin için tutarlılık, esneklik ve istenen davranışların ödüllendirilmesi de hayati önemdedir. Anne ve babaların kural koymaları ve çocuklarının olumsuz davranışlarını sınırlamaları çocuklarının onlara sevgisini azaltmamakta, hatta artırmaktadır.

Uzun süren ve aile içi iletişim ve etkileşimi bozan tutum sorunlarının varlığında ise vakit kaybetmeden bir Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı hekime başvurulması önerilebilir.