Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırYAZARLAR


Mustafa Kökmen Siyaset Bilimci


Erdoğan – Merkel Finali

.


Merkel, tam 16 yıl sonra kendi isteğiyle görevini bırakıyor. 2021 yılının Eylül ayındaki seçimler sonrası bir daha siyaset yapmayacağını belirten Merkel şaşırtıcı bir şekilde kariyerini sonlandırıyor.  Tekrar kazanabilecek iken görev bırakıp emekli olmak  Türkiye’de alışılagelmiş bir durum değildir. Oysa Şansölye Merkel Almanya’da adeta bir istikrar ve başarı sembolü olmuştu. Merkel son olarak görevi bırakmadan önce mutlaka görüşülmesi gereken liderler listesi hazırlamış ve ziyaretler gerçekleştirmiştir.

Bugün ise Merkel, Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ı Türkiye’de son kez ziyaret etti. Bu ziyaret çok anlamlı. 16 yıllık Erdoğan – Merkel süreci sona erdi. Merkel’in Avrupa Birliği içerisindeki gücü ve etkisi ve ekonomik gücü Merkel için bir istikrar ve statüko sağlamıştı.

Uzun yıllar hem ülkemizde hem dünya siyasetinde lider odaklı, lider merkezli yönetim algısı Almanya’da da kendi göstermiştir. Merkel’in Almanya’sı, 16 yıldır başarılı olabildi ve seçimle kaybetmeden bir efsane olarak Merkel noktayı koydu.

Tabi ki Merkel – Erdoğan görüşmesi aynı zamanda mülteci mevzusunu da ele alacak. İkili ilişkilerin yanı sıra farklı konularda iş birlikleri ve sorunlar ele alınacaktır. Ancak sembolik olarak bu görüşme siyasi tarihte önemle konuşulacaktır.

Son görüşme ve son sözler söylenecek. Sayın Cumhurbaşkanımız Merkel ile uzun yıllar iyi ve güçlü bir ilişki kurdu. Liderler çerçevesinde de ülkeler ekseninde de ilişkilerimiz iyi boyutta ilerlemiştir. Açıkçası Almanya uzun yıllardır Avrupa Birliği’ni kontrolü altında tutmakta.

Kimin AB’den bir talebi olursa önce Merkel ile görüşmesi gerektiğini bilmekteydi. Şimdi dünyanın en güçlü uluslararası örgütü olan AB için de bir bakıma yeni bir süreç başlayacaktır. Çünkü bilinmektedir ki; 21. Yy. Lider odaklı dünya düzeninin devam ettiği ve bir liderin bile sistem içerisinde etkisinin bir hayli olduğu bir düzlemde.

Merkel iktidarda kaldığı yıllar boyunca sürekli daha entegre bir Almanya ve Avrupa yaratma yolunda siyaset yaptı. Ketum tavırları ve mütevazı tarzını pek değiştirmedi. Sıradan bir apartman dairesinde kimyager olan ikinci eşi ile yaşayan, kendi alış verişini kendi yapan ve gerekirse tarifeli uçakla da seyahat eden bir  lider oldu. Arkasında güçlü ve müreffeh bir ülke bıraktı.

Nerede güzel bir şey varsa örnek alınmalıdır. Sonuç olarak tarihe iz bırakan bir lider daha geçip gitti. Sayın Cumhurbaşkanımızın   uzun yıllardır sabırla ve istikrarla Almanya ile iyi ilişkiler gerçekleştirmek için mücadelesi unutulmamalıdır.

Zaman zaman sorunlar da yaşasak, 16 yıl boyunca iyi ve güçlü ilişkiler kurduk. Yeni dönemde de Almanya – Türkiye ilişkileri istikrarlı bir şekilde gelişecektir. Yeni dünyada liderlerin yeri ve etkisi farklı bir boyut kazanmıştır. Trump sonrası Biden dönemi gibi, Merkel sonrası bir başka lider krizi yaşanılmaması önem teşkil etmektedir.