Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırYAZARLAR


Prof. Dr. Gülten Kaptan


EŞİTLİK BİR KADIN MESELESİ DEĞİL İNSAN OLMA MESELESİDİR

.


Kadınların cesaret ve kararlılık hareketlerini kaydetme, ilerleme kaydetme, cesaret ve kararlılık ne güzel bir deyiş ve özleyiş.

Eşit bir dünya, etkin bir dünyadır. Böyle de yaşanabilir bir dünya olmalı ve yaratılmalıdır. Yaşam şeklimize bakıldığında bireysel olarak, hepimiz her gün, kendi düşüncelerimizden ve eylemlerimizden sorumluyuz. Ancak bir kadın olarak toplumsal sorumluluk bağlamında stereotiplere meydan okumayı, önyargıyla savaşmayı, algıları genişletmeyi, durumları iyileştirmeyi ve kadınların başarılarını kutlamayı aktif olarak seçebilme ve eyleme geçebilme gücümüzün farkında olmalıyız.

Tüm kadınların yaşadıkları cinsiyet ile ilgili sorunlar göz önüne alındığında toplu olarak, her birimiz cinsiyet eşitliğine sahip bir dünya yaratmaya yardımcı olabiliriz. Bunu yapabilecek nitelik ve güçte olduğumuz yadsınamaz. Öyleyse tüm kadınlar olarak hep birlikte cinsiyete eşit bir dünya inşa edebilmek niye olmasın.

Unutmayalım “eşitlik bir kadın meselesi değil, insan olma meselesidir.”

Ayrıca toplumların ve ekonomilerin gelişmesi için de cinsiyet eşitliğinin gereği yadsınamaz. Cinsiyete eşit bir dünyanın daha sağlıklı, daha zengin ve daha uyumlu olabileceğini kim inkâr edebilir. Ancak durum tüm dünyada bunun sağlanmış olmadığını göstermektedir. Oysa bunu herkesin isteyebileceğini düşünüyorum.

Aslında hepimiz bir bütünün parçaları gibiyiz. Bireysel eylemlerimiz, sohbetlerimiz, davranışlarımız ve zihniyetlerimiz toplumlar üzerinde neden daha geniş bir etkiye sahip olmasın? Bu yüzden her yerde kadınlar için gerçekten olumlu bir fark yaratmada elimizden geleni yapmalıyız.

Dünyaca ünlü feminist, gazeteci ve aktivist Gloria Steinem bir keresinde "Kadınların eşitlik mücadelesi hikayesi ne tek bir feministe ne de tek bir organizasyona değil, insan haklarını önemseyen herkesin kolektif çabalarına aittir.” Demiştir.

Ülkemiz ve dünya ülkelerine baktığımızda şiddetten, ölüme, kötü kullanımdan mahalle baskısına ve iş hayatına dek birçok sorunun kadınla iç içe yaşandığı üzücü bir gerçek vardır.

Aynı yolda sadece insan olma ortak paydasında buluşabilmek ne güzel.