Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırYAZARLAR


Mustafa Doğan MEŞYAD Başkanı


HATIRASINA HÜRMETLE DERTLİ KÂZIM

.


Çukurova’nın yetiştirdiği önemli ozanlardan olan Dertli Kâzım vefatının yıl dönümüne yaklaşınca bu yazımı öne alma ihtiyacı hissettim. Benim ilk tanıdığım Dertli Kâzım şiiri “Git Azrail elli sene sonra gel” şiiriydi. Ne büyük bir rastlantı ki ondan canlı dinlediğim son şiir de “Gel Azrail emanetin al gayrı”  vefatından 1 yıl önce ziyaret etme imkânımız olmuştu. Bu vesileyle şahsen tanıma şansım oldu. 20 Kasım vefat yıldönümüne yaklaşırken yeniden hatıralarda canlansın istedim. 

1926 yılında Yumurtalık’ın Gölovası köyünde doğdu. Asıl adı Kazım Altınayak’tır. Ancak 1997 yılında mahkeme kararıyla soyadını Dertli olarak değiştirdi. Babası, 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı döneminde Ağrı’dan göçtü. Annesi ise Dörtyolludur.

Âşıklık geleneğini küçük yaşlardan itibaren öğrenmeye başladı. 1954 yılında askerden döndükten sonra bir süre İstanbul Belediyesi bünyesinde çalıştı. 1962’de ayrılarak Almanya’ya gitti. 4 yıl sonra geri dönerek yeniden İstanbul’daki eski işine sürdürmeye başladı. 1979 yılında emekli oluncaya dek orada kaldı. Sonra da köyüne döndü.

Türkiye’nin değişik yerlerindeki âşık şenliklerine katıldı ve çeşitli ödüller aldı.

Emekliliğinden sonra köyünde yaptırdığı mezarı başında her yıl kurban kesip, mevlit okutmasıyla önce kendi yöresinde daha sonra tüm Adana’da tanınan bu tören, 1981 yılından beri, Gölovası köyünde “Dertli Kazım Âşıklar Şenliği ”adıyla bir gelenek haline geldi. Hem yöreden hem de Türkiye’nin başka bölgelerinden âşıkların katılımıyla her yıl giderek daha da genişleyen şenlikler, aynı zamanda Dertli Kazım’ın köyünün de büyümesi, gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Dertli Kazım’a ilişkin, Halil Atılgan tarafından yapılan ayrıntılı araştırmalar 3 kitap olarak yayımlandı.

Yumurtalık ilçesinde, 36 yıl önce mezarını yaptıran halk ozanı “Âşık Dertli Kazım” lakaplı Kazım Dertli, geçirdiği kalp krizi sonucu 95 yaşında hayatını kaybetti. İlçeye bağlı Gölovası köyünde yaşayan DertliKazım evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 20 Kasım 2018 tarihinde yaşamını yitirdi.

 

ESERLERİ:

Âşık Dertli Kâzım I Hayatı ve Şiirleri (1990), Aşık Dertli Kâzım II Hayatı ve Şiirleri (1995), Aşık Dertli Kâzım III Hayatı ve Şiirleri (1998), Aşık Dertli Kâzım IV Hayatı ve Şiirleri (49 sayfalık tanıtımla birlikte şiirleri, 2002), Aşık Dertli Kâzım V Son Dörtlükleri (57 sayfalık tanıtımla birlikte şiirleri, 2006), Âşık Dertli Kâzım - Son Şiirleri (2009).

KAYNAK: M. Türker Acaroğlu / “Âşık Dertli Kâzım” (Küçükçekmece, 1991), Dertli Kâzım’dan Âşıklar Şöleni (Ekspres, 29.11.1993), M. Demirel Babacanoğlu / Gölovası’nda Bir Festival (Güney Medya, 14-20 Ekim, 1996), Bahir Yıldırım / Şiirin Sihirli Gücü (Türkiye, 19.10.1997), Her Yıl Mevlidini Okutuyor (Güneş, 10.10.2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009).