15 Maddede James Webb Uzay Teleskobu

Rusya’nın sembolü haline gelen tarihi yapısı

Portekiz Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kışlık Ayakkabı (Bot) Seçerken Dikkat Edilecekler

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

İnka Medeniyetinin Gizemli Yapıları

Vincent Van Gogh ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sanat Tarihinin En Çok Bilinen İsmi Vincent Van Gogh’un Eserleri Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Açık Pencere Önünde Mektup Okuyan Kadın Tablosu İncelemesi

Hollanda'lı Barok ressam Johannes Vermeer'in Pencere Önünde mektup okuyan kadın tablosu

Vincent Van Gogh Otoportrelerinde Neler Anlatıyor

Vincent Van Gogh Otoportreleri

Sonbahar yapraklarının sanatla yeniden hayat bulması

Yarım kalan hikâyeler sanatla tamamlanıyor.

Münih Savaş Başlıyor Nasıl Bir Film

En Çok Beklenen Filmlerden The Batman Filmi Sizlerle

Bir Kitap Bir Film Nil’de Ölüm

Nazi Faşizminin Karanlık Yüzü Schindler'in Listesi

Bir Diktatörün Son Günleri Çöküş Filmi

Matematik Dehasının Şizofreni İle Mücadelesi Akıl Oyunları

2. Dünya Savaşları Filmlerinden İzlenilmesi Gereken Bir Film Enigma

Güçlü ve sağlıklı saçlar için 8 ipucu

Diyetisyenden 2022 yılı için diyet önerileri

Hangi besinler saç sağlığına yardımcı olur?

Papaya meyvesinin cilt için faydaları nelerdir

Yılbaşı akşamına özel sağlıklı tarifler

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya lezzetli ve sağlıklı önerilerde bulunuyor

Kış Aylarında Kuru Ciltlerden Kurtulmanın YollarıHacer Karaçor
29.11.2021 10:06:31
Merhaba.ilham veren bir yazı olmuş.Özellikle giriş cümleleri insanı bir edebiyat deryasında yüzdürüyor adeta.Gerek kitaplar hakkında bilgiler vermesi gerekse okumanın önem ve gereğinden bahsetmesi yazarı değerli kılıyor.Çok teşekkür ediyorum Lamia hanıma bu değerli yazısından dolayı.

Lâmia Mizaç
30.11.2021 20:07:01
Çok teşekkür ederim kıymetli yorumlarınız için Hacer Hanım. Saygı, sevgi ve özlemlerimle.

Melek Gulec
30.11.2021 20:18:04
Çocuklara yönelik kazandırılması gereken değer yargıları ve öneriler oldukça yerinde, en çokta bu yönden tebrik ederim. Kaleminize sağlık.

Lâmia Mizaç
5.12.2021 01:50:18
Teşekkür ederim Melek Hanım. Sizden duymak önemi. Başarılarınızın daim olmasını dilerim.

YAZARLAR


Lâmia Mîzaç


HATIRLI SATIRLAR”DAN “HAYAT ÖLÇÜSÜ” ve “KALBİN SÖZÜ”

.


Kitapların satırları, satırların kitapları,

İnsanoğlunun okumakla imtihanı…

Merhaba kıymetli okuyucularım;

Okumanın önemi, kıymeti, faydaları konusundan çocuklarımız için okumanın ayrıcalıklı tarafına hatta onlara özel listeye kadar geldik geçtiğimiz haftalarda. Gençler için okuma listelerine geçmeden, (çocuklarımız ihmale gelmez) arada onlara dönmeden bizi satırlarına davet eden kitapların çağrısına gönlümle icabet etmek istiyorum. Say ki toprak çağırıyor, ağaç, dal, yaprak… De ki kuşlar çağırıyor, güvercin, karga, sığırcık, keklik, hûma… Az biraz bırakınca kendimi harflerin kucağına, kelimelerin yanına oturup cümlelerin fısıltılarıyla büyülenince hiç hayâl değil, inanırım, dalgaların kıyıya vuruşunu, yaprakların hışırtısını, rüzgârın uğultusunu hatta çiçeklerin kokusunu duymak…

Heyecan hep taze olsun deyû çoğunu yarınlara bırakıp, geçmişe dönmek istiyorum müsaadenizle. Çoğu emanet saydığım hediye kitaplara vefa kabilinden olsun istiyorum bu yazım. Şöyle bir özet olsun. Yeri gelir özetlerin üstünü açarız bir bir, kim bilir? Kitaplar sayfa sayfa, aylar hafta hafta, ömür gün gün…

Günümüzü, konumuzu Rabbimizin bir ayeti kerimesi ve Peygamber Efendimizin bir hadisi şerifi ile kıymetlendirelim.

Yakın geçmişteki hediye olanlardan, ilhamını baş tacımız kitaplardan alarak hazırlanmış kıymetli bir kitap “ Müslümanın 100 Hayat Ölçüsü” kitabı. Muhenna Yayınlarından çıkan kitabın çeviri ve iktibası Gül Yıldız hanıma ait. Anadili farsça olan ve ortak çalışma dilleri arapça olan kıymetli eşini de unutmayalım.

Sayılardan sevdiğim sayı olan 7. konunun başlığı Tevekkül ve Sağlam İnanç, kitaptaki 100 ölçüden biri. Konuyla ilgili ayeti kerimelerden biri “Müminler sadece Allah’a güvenip, dayanmalıdırlar.” (İbrahim – 11). Ayeti kerime sırtımızı dayadığımız, hayatımızı emanet ettiğimizin kim olduğunu hatırlatıyor. Ne ferahlatıcı bir teselli değil mi! Daha büyük bir güç, daha sağlam dayanak bulmamıza imkân var mı? Konuyla ilgili hadisi şerif ise bize acziyetimizin yanında hassasiyetimizi, heyecanımızı hatırlatıyor. En büyük, en yakın ilişkimizin bizi duygulandırmaması elde değil.

“Cennete girecek bir takım insanlar var ki; onların kalpleri tevekkül ve Allah’a (cc) güvenmede kuşların kalpleri gibidir.” Hadis-i Şerif

İkinci hediye kitap yine ilhamını vahiyden alıyor. Çocuklarımız için hazırlanmış üstelik. Sözünde Durmak, Söz Senet midir? Konusundaki şu cümleleri evlatlarımızla paylaşmanın zevki ayrı tabi: “İnsan kafasındaki kişinin sözlerini kafasında düşünce süzgecinden geçirdikten sonra en güzel sözler ile cümlelerini kurar.” Kitabın ismini bir çocuk listesi konusuna saklayıp hediye eden Azimli Kitap Süleyman Acar kardeşime tekrar teşekkür ediyorum.

Bir diğer hediye kitabımız Yaşayan Şairler ve Yazarlar. (Ordu’dan). Yine sosyal medya aracılığı ile tanıdığım Yaşar Adıyaman Bey’in şiir kitabından “Bencil Arzular” başlıklı şiirinden bir kesit. Kitabın ismi ve içindeki bir başka güzel şiiri gündemi hayli yoran bir konuya dokunmak üzere kalsın. Fazlası haddi aşar, yakar bir konu. İncinen kadınlar yanında inciten adamlar olduğu gibi, inciten kadınlar yanında incinen adamlar da var. Olayları biraz daha sağlıklı yorumlamak ve konunun vaktini beklemek için erteliyorum. Bu kadar dokunmak bile üzdü, dönelim o vakit şiire.

Çiçeklere su taşımaktan yorulmuş bulutlar

Yağmuru getiremez artık

Bu yüzden gökyüzü

Kurşun yağdırıyor insan yüreğine

Doğadan şikâyet ne haddimize

İnsanın insana yaptığı

Bencil arzuların kurbanıyız hepimiz.

Son kitabımız okumak üzere olsun, kalbi de katarak yazımıza. Kıymetli yazar Bayram Karaçor hocamızın hediye kitaplarından biri. Kalbin Sözü kitabı. Kısa özlü sözlerden oluşan kitap ve diğer hediye kitapları, ihtimal daha çok yazılarımın kaynağı, ilhamı olacak. Dikkatle okunması ve hatta üzerine çalışılası kitaplar. İki önemli tespit, bir tatlı ısrar ve ihtar ile son verelim yazımıza.

“Kitap nedir ve neye yarar sorusunun cevabını veremeyen insanlar, yarın için bir değer üretemezler ve kolayca tuzağa düşerler.”

“Bazı insanlar hiç kitap okumazlar ve bunu değerli göstermek için okuyanları hor görürler. Bu durum; içinde rahatlık, kibir ve cehalet taşıyan bir rahatsızlık ve hastalıktır.”

“Bir ihtimal daha var, başka da ihtimal yok.

Sürekli okumak…”

(İnsan ömrü hayatında kaç fikir, dava adamı, şair ardından gözyaşı akıtır… Rabbim Üstat A. Sezai Karakoç Hocamıza rahmet eylesin. Bir diğer yüreğimizi yakan İHH gönüllüsü gençlerin haberi, rahmetler olsun her birine.)

Görüşmek dileğiyle.

elif_zeynep1976@hotmail.com

Fotoğraf: Zühre ÖRNEK