Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırYAZARLAR


İBRAHİM ÖZACAR


HER MİLLETTEN İNSANIN YAŞADIĞI ŞEHİR İSTANBUL

.


Bir kaç yıl önce İstanbul'a dair bir yazı okumuştum.İstanbul'a ziyarete gelen batılı bir tarihçi hayalinde ki İstabul'u göremeyince çok    şaşırmış, dönüş yolunda uçakta İstanbul semalarında İstabul'u seyrederken şöyle mırıldamış; "Hayret  Fatih'in çocukları İstabul'u   ne hale getirmişler böyle?"  

Benzer sözleri 2017 yılında sn Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları toplantısında sarf etmişlerdi.   Sn Erdoğan Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları zirvesinde "Kadim şehirlerin en önemli güzelliği, ana karakterlerini kaybetmeden yeniyi bünyelerinde eritmesi, özlerinden katarak yeniden yoğurmasıdır.İstanbul bu açıdan gerçekten müstesna bir şehirdir. Ama biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz.

Ben de bundan sorumluyum" demişlerdi.Elhak, doğrudur! İstanbul'a ihanet edildi, edilmeye de devam ediliyor.Gönül isterdi ki  sn Erdoğan'ın itirafı pişmanlığın ifadesi olsun.Gel gör ki yerelden iktidar el değiştirse de siyasi iktidar İstanbul'dan elini çekmiyor.Ben yaptım oldu kibiriyle yerel yönetici belediye başkanlarının  
yetkilerini adeta kuşa çevriliyor.       

Ey iman edenler! Niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz?
Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz.Allah katında çok çirkin bir davranıştır. 
Saff Suresi : 2-3. Ayet.
Bu ayetin muhatabı olan sözüm ona dindar   siyasi iktidar sahiplerine ne demeli? 

Son yerel seçimlerde sn Erdoğan partisine mensup  belediye başkan adaylarına hitaben: "Bütün belediye başkan adaylarına şunu söylüyorum.Biz şunu bileceğiz.İnsanoğlu topraktan uzak olmamalı.Toprağa yakın olmalı. Öyle 50 kat, 60 kat, 70 kat bir mimari aslında bizim medeniyet ruhumuza da uygun bir mimari değildir" şeklinde konuştu.

Erdoğan, binaların zemin artı 5 katı geçmemesi gerektiğini ifade etmişlerdi.Talimat niteliğindeki bu veciz sözler,    malesef  seçimlerin yapılmasıyla birlikte yok sayıldı.Kadim şehirlerimiz de gökleri delen beton yığınları, şehre değer katan mabedlerimiz ve şehirle anılan tarihi değerlerimizi gölgede bıraktı.Devasa beton  yapılar  şehirlerimizin,   silüetini yok ederken şehircilik medeniyetimizin de ranta kurban edildi. 


Dünyanın en kalabalık 15. şehri olan İstanbul nüfus yoğunluğu kilometrekareye düşen insan açısından  ise üçüncü sırada yer alıyor. Ülkemizin nüfus bakımından en çok göç alan ve en kalabalık ili ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan dünyanın önde gelen şehirdirlerindendir. 

Kontrolsüz   büyümenin getirdiği çarpık yapılanma sebebiyle konaklama ve ulaşım noktasında büyük zorluklar yaşanıyor.Her yer insan seli.Toplu ulaşım araçları metro, metrobüs, minübüs ve otübüslerde yer bulmak mucize gibi bir şey.İnsanlar adeta zamanla yarışıyor.İş yerlerine aracıyla gitmek isteyenler on dakika geç kalma  bedelini saatlerce  trafikte kalarak ödemek zorunda olduklarını biliyor.    


İstanbul nüfusu 2020 yılına göre 15.462.452'dir. 
İstanbul ilinde kilometrekareye  yaklaşık 3000 insan düşmektedir. 
 Günlük giriş çıkışlar ve İstanbul'da ikametli olmayan anadolu insanı sayısı ve hergün artan kayıt dışı yabancı uyruklu insanlar bu istatistik verilerin dışındadır.

Sivas nüfusu 2020 yılına göre 635.889'dir. 
Sivas  ilinde kilometrekareye  22 insan düşmektedir.İstanbul'da yaşayan Sivaslıların sayısı 768.000.. 

Kastamonu nüfusu 2020 yılına göre 376.377. 
Kastamonu ilinde kilometrekareye 29 insan düşmektedir.İstanbul'da yaşayan Kastamonu'luların nufusu 56.2000..

Diğer iller bundan farklı değildir.

Yıllardır siyasi iktidarların yanlış politikaları Anadolu'yu boşalttı.Milli mücadelede her köy  adeta vatanın bir mevzisi konumundaydı.Ülkenin her karış toprağı işleniyordu.Plansız programsız büyüyen bu kadim şehirde insan yoğunluğunun getirdiği  ulaşım  zorluklarına yeraltı tünelleri, yatay ve dikey yollar, köprüler ve kavşaklar yetmiyor.Oysa İstanbul'da yapılan  devasa köprü ve kavşaklarların birkaçıyla Anadolu fabrikalarla  donatılılabilir.

İstanbul'da Anadolu'nun her şehrinden, kasabasından, köyünden birileriyle  karşılaşmamak içten bile değil.Selam verdiğiniz kişi tanıdığınız biri değilse şu soruya mutlaka muhatap olursunuz; "Hemşerim memleket nere? " İstanbul'u yurt tutan Anadolu insanı adeta tırnaklarıyla kazıyarak kök salmış İstanbul'a.  Yaşadığı şehre  katma değer katmış.Bütün sektörlerde söz sahibi olmuş.İş, aş meselesini hal yoluna koyunca yaşadığı şehrin yönetimine talip olmuş. Büyük şehir belediye  başkanı başta olmak üzere otuz dokuz ilçe belediye başkanlarının hepsi doydukları şehir İstanbul'un yöneticisi olmuş. 

Her milletten, her kavimden insanların yaşadığı şehir İstanbul siyasi iktidarın ABD yanlısı.Yanlış dış politikası büyük şehirlerimizi özellikle İstanbul'u içinden çıkılmaz hale getirdi. Tarihi surların içerisinde Afgan'lı, Afrika'lı mahalle ve semtler oluşturulmuş.Suriye'den, Balkanlar'dan Kafkasya'dan gelen insanlar artık İstanbul'u. 

Suriyeliler  KOBİ'lerin can simidi.
Meslek okullarının köküne kibrit suyu döktüğümüz için küçük ve orta ölçekli sanayiciler tekstil ve ayakkabı başta olmak üzere,  her sektörde üretici firmalar vasıflı meslek erbabı eleman bulmakta büyük sıkıntı yaşıyor. Bu durum ülke ekonomisini ayakta  tutan  büyük ölçüde işşizlik sorununu asgariye indiren KOBİ'lerin üretimini güçsüzleştiriyor. Üniversiteli bir genci   atolyede asgari ücretle istihdam etmek imkansız.

Yurtlarından ayrılmak zorunda kalan Suriyeli ve Afrika' lı insanlar İstanbul'un üretici firmalarının elaman boşluğunu şu an için kısmen gidermiş durumda.Kontrolsüz göçü, yönetemeyerek şehirlerimizde kriz oluşturan siyasi  iktidar, kontrolsüz geri dönüşümle ekonomimizin kalbinin attığı İstanbul da üretim krizini tetikliyecek uygulamalardan kaçınması önem arz etmektedir.

Resimi Dilimiz: Türkçe dışında, ülkemizde,  en fazla konuşulan  dillerin başında gelen Kürtçe, Zazaca dillerini, rahatlıkla konuşan Afgan, Arap, Afrikalı  ve birçok kavme mesup insanlar.  istanbulun bir parçası  olmuş. Hasılı kelam şehri istanbulda insan bol.   Bir önceki yazımda  sözleştiğimiz gibi  şehr-i. İstanbul izlenimlerimi paylaştım...