Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırYAZARLAR


Mustafa Demir İktisatçı


İNSAN NEDİR VE NASIL OLMALIDIR.

.


İnsan,canlılar arasında akıl ile ayrılmış düşünebilme kabiliyetine haiz,mükemmel işleyen cihazlarla donatılıp  yaratılan bir varlıktır.Yaratılış gayesi ise,Halık-ı Kainatı (Yaratıcısını) tanımak ve O’na kulluk ve ibadet vazifesini yerine getirmektir.

Dikkat edilse görünüyor ki;

Bu dünyada yaratılan tüm sebze ve meyveler ve ürünler, insanın istek ve duygularına, tad ve zevkine göre hazırlanarak sunulmuştur. Her şeyin tadı başka,kokusu başka, şekli başka başkadır. Aklı ve zekası olmayan toprak, su, güneş ve havanın birleşmesiyle yetişmekte ve ucuz olarak tablacılık etmekteler. Bütün bunlar, Yaratıcıya şükür gerektirmez mi?

İnsan, Ahsen-i Takvim üzerine en güzel şekilde yaratılmıştır.  Düşünüp kararlarını doğru versin diye akıl ile ödüllendirilmiştir. Dünyayı mamur haline getirip , birbirleriyle paylaşıp geçinsinler diye Rehber  Elçi ve Kitaplar gönderilmiştir. Yaratıcı tarafından. Anlamaları  için Akla havale ederek düşünmeleri sağlanmıştır. Geçici bir hayat verildiği ve Ahirette kurallara uyanlara verilen nimetlere şükredenlere sonsuz bir Cennet verileceği , kurallara uymayıp isyan ile zulüm yapanlara ise Cehennem azabı verileceği bildirilmiştir. Bu dünyada bile yaptığımız işlerin belirli kuralları var ve uyuyoruz. Başarılı olmanın yolu bu disiplinden geçer diye çalışıyoruz. Peki akıllı insanlar olarak, neden Yaratıcımızın zor olmayan belirli kurallarına karşı lakayd kalıyoruz? İşte akıllı insan olmanın vasfı bu düşüncede…

‘’İnsan vücudu taştan demirden değildir, et ve kemik gibi nazik şeylerden ibarettir. Beden binasından hergün bir tuğla düşüp dururken, harap olmayacağına kendini inandırmakçok büyük ahmaklıktır. Ömür ağacının tek meyvesi vardır, o da ömür sahibinin cenazesidir.

Şunu beynimize mıh gibi çakmalıyız;

ECEL GİZLİDİR,HER VAKİT ÖLÜM GELEBİLİR VE O GELDİĞİNDE KAPIYI AÇMAYACAK TEK KİMSE YOKTUR.’’

En küçük ikramlara bile teşekkür eden bizler,bunca zevklerimize ve duygularımıza ikramda bulunan Rabbimize neden şükretmiyor ve emirlerine kulak tıkıyoruz acaba? Sonucunda ölüm var, kabir var, ahiret hesabı var.Hiçbir varlığını götüremeyeceğin toprak altında çürümek var.

AKILLI İNSANLAR OLARAK NEREDEYİZ ?

Madem ki insanız, bu dünya ve bizler faniyiz. Öyle ise baki meyveler verecek baki iyilikler ile şükür penceresiyle HAKKA yakınlaşmalı ve emirlerine kulak vermeliyiz.Hiçbir şey kararında kalmıyor, fani olup kayboluyor. Bizler kaybolmadan önce , insan olarak aklımızı doğru yolda kullanmalıyız.

BU DÜNYA İYİLİKLERİ VE KÖTÜLÜKLERİYLE İMTİHAN DÜNYASIDIR. KAZANANI VE KAYBEDENİ OLACAKTIR. AKIL NİMETİNİ DOĞRU OLARAK KULLANMAK, KARLI BİR TİCARETTİR.ZALİM ZULMÜNDE,MAZLUM İSE AHINDA KALIP GİTTİĞİNDE,HESAPLAR GÖRÜLECEKTİR.KİMİNE EBEDİ CENNET VARDIR,KİMİNE İSE CEHENNEM AZABINI TATMAK…

NE MUTLU İNSAN OLARAK AKLINI KULLANIP, İMAN İLE ALLAH’I TANIYIP KULLUK EDENE.