Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırYAZARLAR


Doç. Dr. Yusuf Öztürk


İnternet Oyun Bağımlılığı Tedavisinde Neler Yapılabilir?

.


İnternet oyun bağımlılığı tedavisi hem aile hem çocuk ve genci içeren bir tedaviyi kapsamalıdır. Bu konuda belki en önemli nokta ebeveyn-çocuk ilişkisidir. Ebeveyn-çocuk ilişkisinin azaldığı ya da çatışmaya döndüğü ailelerde, çocuklar ve gençler maalesef internette daha fazla vakit geçirmekte ve internet yoluyla da oyunlara bağımlı hale gelmektedir.

İnternet oyun bağımlılığı alanında birçok çalışması olan Griffiths ailelere bazı öneriler sunmaktadır. Bu önerilerden ilki “4N” olarak da formüle edebileceğimiz “ne kadar”, “nerede”, “ne zaman” ve “ne tür” oyunları oynayabileceği ile ilgili sorulardır. Bu sorular yoluyla internette oyun oynamaya yönelik temel kurallar ve sınırların en başta oluşturulması ve bu konuda kararlı olunmasının önemine vurgu yapılmaktadır. Ayrıca ailelerin çocuklarının oynamayı tercih ettiği dijital oyunların içeriğini öğrenmesi ve şiddet içerikli oyunlar yerine yaşına uygun, eğitici ve eğlenceli oyunları seçmeleri konusunda yönlendirici olmasını önermektedir. Bazı dijital oyunların her ne kadar içeriği çocuk için uygun olsa da çocuklar bazen oyun içerisinde zaman kavramını yitirdiği için zamanla ilgili kuralları önceden belirleyip sonrasında da kuralları uygulama konusunda sınırlar konulması gerekmektedir. Ailelerin internette oyun oynama ile ilgili düştükleri bir tuzak da “bu oyunu oynayamazsın” şeklindeki yaklaşımlarıdır. Çocuk bu yaklaşımla ailesinin isteğini yapmak yerine daha çok oyuna yönelme eğilimi gösterebilir. Ailelerin bu yaklaşım yerine çocuklarıyla birlikte oynayabileceği oyunlar seçmesi hem çocuklarıyla iletişimini arttırmalarına hem de sağlıklı sınırlar koyma konusunda yararlı olabilir.

Çocuklar, bilişsel gelişim kuramına göre gerçek ile sanal arasındaki farkı ilkokul yıllarında öğrenmeye başlıyorlar. Bazı çocuklarda bu fark daha geç de elde edilebiliyor. Aileler oyunların içeriği hakkında önce bilgilenmeli ve çocuğuyla bu içerik hakkında konuşurken çocuğun gerçek ile sanal dünya arasındaki farkı anladığından emin olmalıdır. Ayrıca çocukların dijital oyunları oynadığı yer de çok önemlidir. Aileler çocuklara yattıkları oda dışında herkesin görebileceği bir alanda oynamalarını sağlamalıdır. Çocuklar dijital oyunları yalnız oynamak isteyebilirler. Aileler çocukların yalnız oynamaları yerine iş birliği yapabilecekleri ve konuşabilecekleri grup oyunlarını tercih edip hem keyifli vakit geçirebilirler hem de dijital oyuna mola verebilirler.

Oyun üreticileri ve sağlık alanında çalışan uzmanlar da dijital oyun oynarken çocuk ve gençlere önerilerde bulunmaktadır. Bu öneriler, ekranın en az iki metre uzağına oturma, iyi aydınlatılmış bir odada oynama, asla en yüksek ekran parlaklığını kullanmama, yorgunluk hissedildiğinde dijital oyunları bırakma şeklinde sıralanmaktadır. Çocuk ve gençlerin boş zamanlarını değerlendirecekleri sosyal etkinliklerin olması gerekmektedir.

Ailelere önerilen tüm bu önerilere rağmen başarısız olunan durumlarda kısa bir süreliğine dijital oyunlara bir mola verilebilir. Ancak mola sürecinin de iyi yapılandırılması, çocuğun keyifle vakit geçirebileceği etkinlikler sunulması gerekir. Yukarıda sıralanan tüm önerilere rağmen dijital oyunlara bağlı zorluklar yaşayan çocuklar, bu soruna neden olabilecek psikiyatrik problemlerin ele alınması için mutlaka çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.