Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Google Eart’teki En Garip Yerler

Dünyanın En Çılgın ve İlginç Otelleri

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Van Gogh'un Ölmeden Önce Çizdiği Tablolar Sonsuzluğun Eşiğinde Tablosu

Sanat Dünyasının En iyi REssamlarından Vincent Van Gogh'un En Önemli Eserlerinden Sonsuzluğun Eşiğinde Tablosu

Makyaj Sanatçısı Mimi Choi makyajları ile şaşkınlık yaratıyor

Makyaj dehasının yapmış olduğu makyaj çalışmaları

Ünlü oyuncu karakterlerinin gerçek hayattaki yansımaları

Çocukluğumuzun oyun dünyası karakterleri günümüzde nasıl görünürdü

Sanatçı Sonsuz Görünen Masalar Yaparak Harikalar Yaratıyor

Sanatçı Sonsuz Görünen Koi Balık Masası Yapıyor

Film Önerisi Arayanlar İçin Farklı Konularıyla Film Önerileri

The Batman yapımcıları son fragmanı yayınladı

Motivasyon Konulu Filmler En İyi 15 Motivasyon Filmi

Sinema Dünyasının En İyi Soygun Filmleri

Son Zamanların En Çok İzlenen Savaş Filmleri

Konusu Lisede Geçen En İyi Filmler

Inception (Başlangıç) Filmine Benzeyen Filmler

Kolajenin Faydalarını Bilmeyen Kalmayacak!

PCR testinde yeni buluş Türk bilim insanlarından yeni buluş PCR Testi artık burundan yapılmayacak

Devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması

AKCİĞER SAĞLIĞI DOKTORLARI PANDEMİ SÜRECİNİN HENÜZ BİTMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Roche, Meme Kanseriyle Mücadelede  Hasta Yolculuğuna olan Desteğini Sürdürüyor

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Vaka sayısı 30 BinYAZARLAR


Doç. Dr. Yusuf Öztürk


İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Nedir?

.


İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte sosyalleşme, alışveriş, iletişim, finansal işlemler, bilgi edinme gibi pek çok alanda kullanmaktayız. Uygun kullanıldığı takdirde yaşamı kolaylaştırıyor ancak bilinçsiz kullanımı ruhsal ve fiziksel olarak önemli sağlık problemlerine yol açmaktadır. İnternetin önemli kullanım alanlarından biri de oyun oynamadır. Birçok davranışta (alışveriş, egzersiz gibi) gözlemlediğimiz üzere internette oyun oynama bozukluğuna bağımlılık yakınmalarıyla kliniğimizi birçok danışan ziyaret etmektedir.

Oyun bağımlılığı kavramının hem nörobiyolojik hem de klinik olarak araştırılması Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından gündeme getirilmiştir. Bir bozukluk olarak Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı sınıflama sisteminde, ileri düzey araştırılması önerilen, yeterince kanıt toplanması halinde ana kategoriler içinde değerlendirilmesi mümkün olan tanıların bulunduğu bölüm 3’te, “İnternet Oyun Oynama Bozukluğu” (İOOB) başlığı ile yer almıştır. İOOB çoğu zaman diğer oyuncularla sürekli ve tekrar eden şekilde video oyunları ile vakit geçirme ve tanımladığı 9 kriterin son 12 ay içinde en az 5 tanesinin var olması sonucu 4 işlevsellikte bozulma ile kendini gösteren davranışlar olarak belirtmiştir. Kriterler son 12 ay içinde oyunlarla meşgul olma, oyun oynamadığında öfke patlaması, kendini kontrol edememe gibi çekilme belirtileri gösterme, oyun oynama süresinin giderek artması, oyun oynama süresini kontrol edememe, sıkıntı oluşturmasına rağmen oyunlara devam edilmesi, oyun oynamanın miktarı ile ilgili çevresini aldatma davranışlarının varlığı, sıkıntılı ruh halinden uzaklaşmak adına oyunlara daha fazla zaman ayırma, oyunlara katılımdan ötürü iş, eğitim veya önemli bir konuda tehlike oluşması şeklinde belirlenmiştir.

Bozukluğun yaygınlığına yönelik birçok çalışma karşımıza çıkıyor. 2015 yılında Almanya, Yunanistan, İzlanda, Hollanda, Polonya, Romanya ve İspanya’dan 14-17 yaş gençlerin katıldığı geniş örneklemli bir çalışmada, İOOB yaygınlığı %1,6, risk grubunda olanların ise %5.1 olduğu bulunmuş. Ülkemizde İstanbul ilinde yapılan bir çalışmada ise %9.4 olarak tespit edilmiştir.

Neden her çocuk internette oyun oynarken bağımlı olmuyor? Bu sorunun yanıtını içsel ve dışsal faktörleri ele alarak verebiliriz. İçsel faktörler; kişinin planlama, organize olma, karar verme, başladığı eylemi sürdürme ve durdurabilme gibi yürütücü işlev ile ilgili problemler, yetersiz öz-düzenleme ve karar verme yanlılığı, duygu durum ve ödül sistemleri düzensizlikleri benlik saygısının azlığı ve düşük öz-yeterlilik, genetik faktörler, kişilik özellikleri ve bilişsel yapılanma olarak sıralanabilir. Dışsa faktörler ise; ailesel faktörler, sosyal faktörler ve oyunlarla ilişkili faktörlerdir. 

İnternet üzerinden oyun oynamanın bireyler üzerine birçok etkisi bulunmaktadır. Olumlu ve olumsuz etkiler olarak iki başlık altına ele alacağım. Olumlu etkilerine bakacak olursak; stres/yorgunluk azaltıcı etkisi, boş zaman değerlendirme aracı, eğlendirici özellikle olması, görsel/dikkat becerilerinin geliştirebilmesi, eğitsel içerikli oyunların ders başarısı üzerine olumlu etkisi, sosyal yardım temalı oyunlarda sosyal davranışlarda artış gibi etkilerini sıralayabiliriz. Olumsuz etkilerine bakılacak olursa yalnızlık, düşük yaşam doyumu, kaygılar, düşük benlik saygısı, akademik başarıda düşme, yetersiz/ düzensiz uyku, yetersiz fiziksel egzersiz, kas/iskelet sorunları daha çok uzun vadedeki etkiler karşımıza çıkmaktadır. İnternette oyun oynamanın olumlu etkileri ise kısa dönemde olduğunun altını çizmek isterim.

İnternette oyun oynama bozukluğuna yönelik ailelere ve gençlere yönelik önerilerimi bir sonraki makalede ele alacağım.

Keyifli okumalar dileğimle…