Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Google Eart’teki En Garip Yerler

Dünyanın En Çılgın ve İlginç Otelleri

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Van Gogh'un Ölmeden Önce Çizdiği Tablolar Sonsuzluğun Eşiğinde Tablosu

Sanat Dünyasının En iyi REssamlarından Vincent Van Gogh'un En Önemli Eserlerinden Sonsuzluğun Eşiğinde Tablosu

Makyaj Sanatçısı Mimi Choi makyajları ile şaşkınlık yaratıyor

Makyaj dehasının yapmış olduğu makyaj çalışmaları

Ünlü oyuncu karakterlerinin gerçek hayattaki yansımaları

Çocukluğumuzun oyun dünyası karakterleri günümüzde nasıl görünürdü

Sanatçı Sonsuz Görünen Masalar Yaparak Harikalar Yaratıyor

Sanatçı Sonsuz Görünen Koi Balık Masası Yapıyor

Film Önerisi Arayanlar İçin Farklı Konularıyla Film Önerileri

The Batman yapımcıları son fragmanı yayınladı

Motivasyon Konulu Filmler En İyi 15 Motivasyon Filmi

Sinema Dünyasının En İyi Soygun Filmleri

Son Zamanların En Çok İzlenen Savaş Filmleri

Konusu Lisede Geçen En İyi Filmler

Inception (Başlangıç) Filmine Benzeyen Filmler

Kolajenin Faydalarını Bilmeyen Kalmayacak!

PCR testinde yeni buluş Türk bilim insanlarından yeni buluş PCR Testi artık burundan yapılmayacak

Devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması

AKCİĞER SAĞLIĞI DOKTORLARI PANDEMİ SÜRECİNİN HENÜZ BİTMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Roche, Meme Kanseriyle Mücadelede  Hasta Yolculuğuna olan Desteğini Sürdürüyor

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Vaka sayısı 30 BinYAZARLAR


Mustafa Doğan MEŞYAD Başkanı


KARA KÖPRÜ “Kara köprü narlıktır, Güzellik bir varlıktır”.

.


Anonim

Hepimizin bildiği ne güzel bir Urfa türküsüdür, kara köprü varlıktır türküsü. Sıra gecelerim olmazsa olmazlarındandır. Her ne kadar müziği ritmi oyun havası olsa da pek çok türkünün büyük ve hüzün dolu hikayeleri vardır.  Buradan söze başlayınca hemen Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun o muhteşem dizleri de hemen kendini atar sözün içine. 

“Şairim Zifiri karanlıkta gelse şiirin hası Ayak seslerinden tanırım Ne zaman bir köy türküsü duysam Şairliğimden utanırım”

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Bu yıl ziyaret ettiğim bir köy de kara köprü ismini duyunca mutlaka bir hikayesi vardır diye biraz araştırdım. Bu kara köprünün de hazin bir hikayesi çıktı önüme

Seksenli yıllarda dünyalar güzeli Zeynep henüz on altı yaşında amcasın oğlu Kerim’e sözü kesilmiş.Tabi ki o dönemde baba ne derse o olur. Sesi çıkmamış Zeynep’in.Amcaoğlu da yakışıklı,efendi öksüz bir çocukmuş, lakin Zeynep’in gönlü karşı köyden Halil’e kaymış. Halil de Zeynep’e karşı boş değil o da seviyor, fakat çaresiz kalmış.  Söz kesme işi ortaya çıkınca Halil babasına gidip durumu aktarmış.Babası“yapacak bir şey yok oğlum söz amcasının oğluna düşer eğer kaçırırsan seni vurular uzak dur başımızı belaya sokma ”demiş. Halil kara kara düşünürken Zeynep Halil’  konuşmak için gizlice haber salmış. O gün gece buluşmuşlar. Düğün olmadan kaçmaya karar vermişler.

Fakat durum hiç de öyle olmamış. Ailesinden çok baskı gören Halil, Zeynep’i o günden sonra hiç aramamış, düğün günü yaklaşan Zeynep Halil’in bu soğuk tavrına rağmen son bir kez daha görüşelim diye haber salmış.

Gecenin bir vakti ıssız bir yerde buluşan iki âşık cesaret edip kaçamamış. Zeynep kendi rızasıyla o gece Halil’in olmuş. Eğer durumu Kerim kabul etmezse ne pasına olursa olsun Halil Zeynep’i kaçırıp başka şehre götürmeye söz vermiş.

Düğün günü yaklaştıkça Zeynep üzüntüsünden hasta olmuş. Çaresiz düğün gününü beklemiş. Kerim’de Zeynep’i ölesiye seviyormuş ki.Bir dediğini iki etmiyor, istese canımı bile veririm, yeter ki Zeynep benimle evlensin altı aylık ömrüm olsun diyormuş. kerim düğün tüm hazırlıkları tamamlamış düğün gününü beklemeye başlamış.

Sonunda beklenen gün gelmiş, Kerim ve Zeynep küçük bir düğünle evlenmiş. Köyün imamı düğün gecesi gelip nikahlarını kıyınca, Zeynep ve Kerim artık baş başa kalmışlar.

Zeynep biraz sonra her şey ortaya çıkacak diye tedirgin bir şekilde bekliyormuş. Yatsı namazını kılan Kerim yatak odasına gelip Zeynep’in dizinin dibine otururmuş, gelinin duvağını açmış.

“Hoş geldin benden bir isteğin var mı” demiş Zeynep “bir tek şey istiyorum senden eğer sen bu gece yaşayacaklarımız bir ömür saklarsan bende bir ömür senin eşin olurum eğer saklamayacaksan beni hemen babamın evine götür” demiş

Kerim söylediğini tam anlamamıştı fakat “ben seni bir ömür üzmem sen benim kapımı aç benim için yeter demiş”. Gecenin sonunda Kerim artık Zeynep’in ne demek istediğini anlamış,onu kaybetmeyi göze alamamış “ben seni bir ömür sevdim bir gecede geçemem” diyerek konuyu kapatmış.

Zeynep birkaç hafta içinde bir yolunu bulup Halil’le buluşmaya başlamış. Akşam olup el ayak çekilince, Kerim ’in namaza gittiği saatlerde gizlice buluşuyorlarmış.

Cami köye yaklaşık yarım saatlik mesafe uzaklığından, gidiş dönüş bir buçuk saati buluyormuş. Kerim eve dönene kadar Zeynep de apar topar eve geliyormuş. Zeynep bedenindeki değişikleri fark edince hamile olduğunu anlamış durumu annesine açınca, annesi de Zeynep’in hamile olduğu söylemiş.

1 bölümün sonu…