Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Google Eart’teki En Garip Yerler

Dünyanın En Çılgın ve İlginç Otelleri

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Van Gogh'un Ölmeden Önce Çizdiği Tablolar Sonsuzluğun Eşiğinde Tablosu

Sanat Dünyasının En iyi REssamlarından Vincent Van Gogh'un En Önemli Eserlerinden Sonsuzluğun Eşiğinde Tablosu

Makyaj Sanatçısı Mimi Choi makyajları ile şaşkınlık yaratıyor

Makyaj dehasının yapmış olduğu makyaj çalışmaları

Ünlü oyuncu karakterlerinin gerçek hayattaki yansımaları

Çocukluğumuzun oyun dünyası karakterleri günümüzde nasıl görünürdü

Sanatçı Sonsuz Görünen Masalar Yaparak Harikalar Yaratıyor

Sanatçı Sonsuz Görünen Koi Balık Masası Yapıyor

Film Önerisi Arayanlar İçin Farklı Konularıyla Film Önerileri

The Batman yapımcıları son fragmanı yayınladı

Motivasyon Konulu Filmler En İyi 15 Motivasyon Filmi

Sinema Dünyasının En İyi Soygun Filmleri

Son Zamanların En Çok İzlenen Savaş Filmleri

Konusu Lisede Geçen En İyi Filmler

Inception (Başlangıç) Filmine Benzeyen Filmler

Kolajenin Faydalarını Bilmeyen Kalmayacak!

PCR testinde yeni buluş Türk bilim insanlarından yeni buluş PCR Testi artık burundan yapılmayacak

Devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması

AKCİĞER SAĞLIĞI DOKTORLARI PANDEMİ SÜRECİNİN HENÜZ BİTMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Roche, Meme Kanseriyle Mücadelede  Hasta Yolculuğuna olan Desteğini Sürdürüyor

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Vaka sayısı 30 BinYAZARLAR


İBRAHİM ÖZACAR


Mabedlerimiz politik hırslara kurban edilmesin 

.


Bir çok dönemlerde idareciler zülme dayalı iktidar'larına meşruiyet kazandırmak için Alimleri,   ulemayı  taraf olmaya zorlamışlardır.    Gerçek manada imamlık yapanlar, imamı azam gibi Peygamber mirası- şerefli bir makamda  taviz vermeyerek emrolundukları gibi şahadet pahasına  Muktedirlerin tehdit ve makam teklifkerine itibar etmemişlerdir. 
Tarihler boyu camii'ler hayatımızın ve şehirlerimizin merkezini oluşturmuştur. 

Bağımsızkığımızın sebölü tevhid inacımızın ve milli manevi bütünlüğümüzün simgesi olan camilerimizde, cem Olan milletimiz,   kısır çekişmelerden uzak Dil, Irk, makam mevki, zengin fakir,   Rütbeli Rütbesiz,  dünya   adına her ne varsa kibirden uzak  bir binanın tuğlaları gibi omuz omuza dizilen saflar, huzur ve güven sağlarken.  Minberlerrde hak ve hakikatin sesi,  olan imamlar yüz yıllarca milletimizin birlik ve beraberliğinde büyük pay sahibi olmuşlardır. 

Son bir kaç yıldır Birlik ve beraberliğimiz için önem arz eden   Diyanet işleri Başkan'lığı kurum'unu, oy devşirmek,  adına kısır siyasi tartışmalara alet edilmesi milletimizin birliğini sağlayan son kaleyi tahrip etmektedir.    Bu kurumun siyasi tartışmalara alet edilmesi birliğimizin  ve diriliğimizin zayıflanmasından başka kimseye yarar sağlamaz. 

Bu konuda enbüyük görev siyasi iktidara düşmektedir.   Siyasi iktidar, bu güzide kuruluşumuzu  Partisinin bir yan kuruluşu olduğu izlenimine sebep olacak açıklamalardan  uzak durmalıdr. 

Anamuhalefet partisi başta olmak üzere, bir kısım muhalefet parti temsilcileri,     diyanet işleri başkanlığı makamını siyasi tartışmalara açmak yanlışından vaz geçmeli,    kurum yöneticikeri,     ile ilgili konuları toplum önünde tartışmak yerine   yapılacak ziyaretlerle   sorunları ortadan kaldırmaya çalışmalıdır. 

Diyanet işleri Başkan'lığı,   Cuma Hutbelerin,   siyasi iktidarın talimatları doğrultusunda hazırlanıyor izlenimden kaçınmalıdır.   Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Raflardaki, tezgahlardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz Açıklamalarından hemen sonra  hütbelerde benzer konunun okunması bir çok kesim tarafından  Hutbelerin siyasi iktidarın talimatları doğrultusunda hazırlanıyor algısını olşmasına sebep oldu.  ortak paydamız olan camiilerimizi kısır siyasi Çekişmelerden  uzak tutmak  Ditanet işleri başkankığının en önemli görevlerindendir. 
Hutbeler ulkenin sosyal ve kültürel yapısı dikkate alınarak il ilçe müftüleri  camii imamlarından  hizmet bölgelerinin   konumu hakkında bilgi alarak kentin,        Mahallenin sorunları ve çözüm yollarını esas  alınarak hazırlanmalıdır,  misalen ormanın olmadığı belde'de  mimmberde ormanla ilgili hutbenin okunması Kime  ne fayda sağlayabilir.  Bir ilçe müftüsüne sordum,  Sn Hocap talimatlar doğrultusunda bütün imamlarımız tek tip hutbe icra ediyor, örneğin Üniversite camii kürsündeki İmam efendi ile, Bursanın En kırsal köy camiinde  Hizmet veren imam aynı hutbe metnini okunuyor sorarım size, köydeki Ahmed Efendi ile üniversitedeki prof Mehmet   hocanın bir   konuyu muhakeme etmesi aynı olurmu, elbette    hayır,   o halde müftülerimiz imam hatiplerimiz hizmet bölgelerin konumunu dikkate alarak hutbe hazırlanmalıdır.  

Hutbelerde cemaatten para istenmemelidir. Üçbeş kuruş para için imam ve imam kürsü'sünün,    saygınlığına gölge düşürülmememelidir.   

Camii'nin ihtiyaçları Camii Derneği tarafımda yapılacak faaliyetlerle giderilmelidir. 

Camilerde her hafta para toplama Alışkanlıklarına son verilmelidir. Para toplama çalışmaları pasif durumdaki Camii  yapma ve yaşatma derneği  mahalenin etkin insanlarından oluşan kişilerden oluşturularak Aktif hale getirilmek suretiylr bir program dahilinde  yapılcak çalışmalarla sağlamalı.   

Camii imamamı öncülüğünde camii derneği  yöneticileri gönüllük esasına dayalı  çalışmalarla mahalle kültürümüzün sokak ve komşulük ilişklerimizin yeniden inşası için mahalle  Muhtarları  öğretmenlerimiz  başta olmak üzere mahallenin  etkin insanları ile  yapacakları çalışmalarla    mahallenin sösyal ve kültürel konularda durum tespiti yapılarak,  ihtiyaç sahibi ailelerin  ihtiyaçkarı giderikebilir   öğrencilerin  burs ihtiyaçları  karşılanabilir  sosyal dokumuzun korunması mahalle ve iyi komşuluk  ilişkilerimizin yeniden inşası bu çalışmaları Bağlıdır, yani ayrıştırmak için değil birleştirmek için çalışmalıyız vatan sevgisi lafla değil icra'atla mümkün olur. 

Toplum'umuzda,    İmam'lar Dini ve sosyal konularda,  sözüne itibar edilen,     Milletimizin  Gönüllü  danışmanları ve,    saygın    kanaat önder'leri olarak  kabul,  görmektedir. 
Doğumdan ölüme kadar milletimizin dertleriyle hemhal olan camii imamlarımız, Aziz milletimizin gönlündeki yerini muhafaza etmelidirler.  

Son yıllarda bir,     kısım camii imam'larımız    siyasi parti liderlerinin  ayrıştırıcı diline kapıldıklarını üzülerek şahid oluyoruz.  İmamların politik açıklamaları ve taraf görüntüleri   imamlık makamının saygınlığına zarar verdiği gibi,    Camii' cemaatinin her gün azalmasına ve birlik beraberliğimize büyük bir darbe niteliğindedir.  

Benim yakinen tanıdığım Bir camii imamımı, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşım Beni ziyadesiyle üzmüştü,   Taraf olduğu partinin  açıklamalarını paylaşmakla yetinmeyen  imam efendi, Türkiyede Adalet yoktur, diyen kişiler vatansızdır, talihsiz paylaşımı durumun vahamiyetini göstermektedir, bu ve benzeri davranışlarda bulunan,   imamlarımız,    birlik ve bereberliğimize büyük     zarar   vermektedir. 

ORC Araştırma şirketi  Haziran Ayı  Yargıya güveniyor musunuz anket sorusuna  yüzde 74,9'luk bir kitle hayır cevabını vermiş.   Türkiyede Adalet yok diyen Vatansızdır paylaşımını yapan  imam'a, ilgililerin şu soruyu sorması gerekmezmi     Sn hocam yapılan araştırmalara göre ülke insanımızın % 74,9'u Türkiyede Adaletin yeterince olmadığına inanıyor.

  Bu Durumda  vatansızlara namaz kıldırıyorsun. veya senin gibi düşünmeyenleri camii dışına tutmayı başarmış'sın, Anlamına gelmektedir.  Yapmayın, yazıktır günahtır, İmamlık makamına zarar veriyorsunuz.   Vatan sevgisi imandandır, minber'leri,     imamkık makamı, politik hırslara kurban edilmesin.