Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırYAZARLAR


Dr. Mimar Hüseyin DEMİR


Narkolog Projesi" uyuşturucu ile mücadeleye büyük katkı sağlayacak.

.


NARKOLOG Projesi 2021 Analiz Raporuverilerini değerlendiren Araştırmacı yazar Hüseyin Demir,’İstanbul'da, birçok fuhuş ve uyuşturucu olayıyla gündeme gelen günü birlik evler hakkında yaptığı araştırmayı paylaştı.’

"Narkolog Projesi" uyuşturucu ile mücadeleye büyük katkı sağlayacak.

"Narkolog Projesi" verilerinin uyuşturucu ile mücadelede noktasında çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Araştırmacı yazar Hüseyin Demir,’ Uyuşturucu suçlarının arkasında yatan nedenlerin ve risk faktörlerinin belirlenmesi, uyuşturucu maddelerin arzı, madde kullanımı, bağımlılığı, tedavi ve rehabilitasyon alanlarında yaşanan sorunlarla daha güçlü ve etkin biçimde mücadele edilmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından, İçişleri Bakanlığının 25.01.2018 tarihli onayıylabaşlatılan "Narkolog Projesi" çerçevesinde Türkiye genelinde, polis tarafından 2020 yılında uyuşturucu suçlarından dolayı 206.421 şüpheliye adli işlem yapılmış,şüphelilerin 33.056’sına anket uygulanmış ve raporlamada mükerrer veriler hariç tutulmuştur. Rapordaki bulgulara, ‘’Hayatınınherhangi döneminde madde kullandığını beyan eden’’ 23.526 kişinin cevaplarıyla ulaşılmıştır.’dedi.

İSTANBUL'da, Günübirlik evlereyönelik daha fazla önlem alınmalı.

Demir,’ Raporda; 2020 yılında uyuşturucuya başlama yaşı ortalamasının 20,9 olduğunu,yakalananlar bakımından ilk denenen maddede esrar, eroin, ecstasy ve kokainde düşüş, metamfetamin, bonzai, sentetik ecza ve captagonda artış olduğu gözlemlenmiş.Yapılan analizde, esrar kullanarak maddeye başlayan her 5 kişiden 3’ünün, farklı maddelere kaydığı görülmüştür.Uyuşturucunun ilk olarak %75,9’luk oranla ‘’arkadaş veya yakın çevresinden’’ temin edildiği söylenmiştir.2020 yılında; bir önceki yıla göre, madde kullanım alanlarında, bina içi kullanımın arttığı, diğer yerlerde kullanımın ise bariz şekilde düştüğü olduğu görülmektedir.Bu verilen ışığında bakıldığında son zamanlarda İSTANBUL'da, son dönemlerde bir çok fuhuş ve uyuşturucu olayıyla gündeme gelen günü birlik evlerin denetlenmesine yönelik daha fazla önlem alınması büyük bir öneme konu olmaktadır.’ dedi.

125 bin sivil toplum kuruluşu uyuşturucu ile mücadelede daha fazla sorumluluk almalı.

Demir, ’NARKOLOG Projesi 2021 Analiz Raporu,uyuşturucu ile mücadele eden çevreler,uyuşturucu ile mücadele alanına ilişkin hazırlanacak önleme projelerinde, akademikçalışmalarda ihtiyaç duyulabilecek konularda ve vatandaşlarımızın madde bağımlılığı konusunda bilgi ve farkındalık düzeylerinin artmasında faydalı olacağı ve aynı zamanda çocuklarını uyuşturucu bağımlılığı ve suçlarından uzak tutma arzusuna sahip ebeveynler için de önemli bir rehber niteliğindedir.Sayıları 125 bini bulan sivil toplum kuruluşlarının  "Narkolog Projesi" verilerini değerlendirerek uyuşturucu ile mücadele konusunda daha fazla farkındalık ve çalışma yürütmesi çok büyük faydalar sağlayacaktır.Kamu, iş Dünyası, sivil toplum, üniversite, medya, sanat ve spor camiasının bütüncül bir mücadele ile seferber olması, geleceğimizin teminatı gençliğimizi korunmasında ve mevcut bağımlıların topluma kazandırılması noktasında büyük bir katkı sağlayacaktır.’ dedi.

Esenyurt’ta Günübirlik kaçak evler, uyuşturucu ve fuhuş yuvasına dönmüş durumda.

Esenyurt başta olmak üzereBeylikdüzü ve Büyükçekmece ilçelerinde medyaya yansıyan ve ilçelerde yapılan araştırmada günübirlik kiralanan, ev, rezidans,1+0,1+1 şeklinde yapılan evlerin yabancı uyruklu kişilerin ilk tercihi konumuna getirdiği gibi uyuşturucu, fuhuş çeteleri ve terör örgütlerinin yuvası haline dönüştüğünü gösterir nitelikte olduğunu belirten Araştırmacı yazar Hüseyin Demir, ’Güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonlar ve elde edilen veriler, İlçelerde yaptığım araştırmalar, İlgili kurumların uyuşturucu bağımlısı verilerini bütüncül olarak değerlendirdiğimizde uyuşturucu ile mücadele konusunda, uyuşturucu tacirlerinin zehir saçmak için denedikleri yeni yöntemler ve kullandıkları meskenler net olarak gözlemlenmektedir. Son dönemlerde günlük kiralık evleriyle gündeme gelen Esenyurt, Beylikdüzü ve Büyükçekmece ilçelerinde günübirlik veya saatlik kiralanan evler, uyuşturucu tacirleri ve fuhuş çetelerinin en çok kullandığı meskenler haline dönüşmesi büyük bir tehdit niteliğine ulaşmış, günübirlik kiralanan, ev, rezidans,1+0,1+1 gibi yapıları fuhuş ve uyuşturucu yuvalarına dönüştürmüştür. Kafelerde ağlarına düşürdükleri gençleri,Fuhuş ve uyuşturucu yuvasına dönüşmüş günübirlik evlerde yapılan parti ve eğlenceler ile zehirlemekteler. Uyuşturucu ile mücadele büyük bir kararlılık ile başarıya ulaştırılabilir. Bu kapsamda günübirlik evlerin ve meskenlerin daha fazla denetlenmesi hayati öneme sahiptir. İstanbulda  uyuşturucu bağımlısı sayısında yaşanan artışa bakıldığında Esenyurt, Beylikdüzü ve Büyükçekmece ilçelerinde yaşanan artışın daha yüksek olması bu ilçelerde uyuşturucu ile mücadelede her ayrıntıya daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini gözler önüne sermektedir. Uyuşturucu ve fuhuş yuvasına dönmüş günübirlik evler daha fazla denetlenmesi mücadelede önemli bir başarıyı beraberinde getirecektir.’dedi.