15 Maddede James Webb Uzay Teleskobu

Rusya’nın sembolü haline gelen tarihi yapısı

Portekiz Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kışlık Ayakkabı (Bot) Seçerken Dikkat Edilecekler

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

İnka Medeniyetinin Gizemli Yapıları

Vincent Van Gogh ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sanat Tarihinin En Çok Bilinen İsmi Vincent Van Gogh’un Eserleri Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Açık Pencere Önünde Mektup Okuyan Kadın Tablosu İncelemesi

Hollanda'lı Barok ressam Johannes Vermeer'in Pencere Önünde mektup okuyan kadın tablosu

Vincent Van Gogh Otoportrelerinde Neler Anlatıyor

Vincent Van Gogh Otoportreleri

Sonbahar yapraklarının sanatla yeniden hayat bulması

Yarım kalan hikâyeler sanatla tamamlanıyor.

Münih Savaş Başlıyor Nasıl Bir Film

En Çok Beklenen Filmlerden The Batman Filmi Sizlerle

Bir Kitap Bir Film Nil’de Ölüm

Nazi Faşizminin Karanlık Yüzü Schindler'in Listesi

Bir Diktatörün Son Günleri Çöküş Filmi

Matematik Dehasının Şizofreni İle Mücadelesi Akıl Oyunları

2. Dünya Savaşları Filmlerinden İzlenilmesi Gereken Bir Film Enigma

Güçlü ve sağlıklı saçlar için 8 ipucu

Diyetisyenden 2022 yılı için diyet önerileri

Hangi besinler saç sağlığına yardımcı olur?

Papaya meyvesinin cilt için faydaları nelerdir

Yılbaşı akşamına özel sağlıklı tarifler

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya lezzetli ve sağlıklı önerilerde bulunuyor

Kış Aylarında Kuru Ciltlerden Kurtulmanın YollarıTurgut armağan
6.01.2022 10:12:42
Erbakan hocami bilen birisi olarak söyliyeyim. Japonyada faiz sıfır...evet sıfır. Amerika da %3 neden? Hatta hesap işletim ücreti alirlar. Faizi sadece haram günah veya birilerine kaynak aktarmak şeklinde anlamak pek mümkün değil. Osmanli zamaninda Kanuni dönemi Ebu suud efendi o günkü enflasyon orani olan %12 oraninda faize evet demiş fetva vermişti. Devket karşiliksuz para basarsa enflasyonun bir ayaği olur,üretim yoksa 2 ayaği,rüşvet yolsuzluk varsa kanatları olur.

YAZARLAR


İBRAHİM ÖZACAR Yazar


NUTUKLAR MİLLİ, İCRAATTA AB'YE UYUM

.


Ana muhalefet lideri Sn Kılıçtaroğlu'nun "milletimizle helalleşeceğiz" sözleri, AKP genel başkanı sn Erdoğan'ın faizle ilgili (NAS) yani "islamın faizle ilgili kesin hükümleri ortadadır" sözleri ülke gündeminin en üst sıralarında yerini korumaya devam ediyor. 

Siyasi iktidar Türk lirasında ki tarihin en büyük değer kaybı, döviz kurlarındaki belirsizlik ve   ekonomideki çıkmazı halkın gündeminden çıkarmak için CHP'nin dünü üzerinden ana muhalefet partisine yüklenerek günü kurtarmaya çalışıyor. 

18 Nisan 2004 tarihinde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 13. Genel Kuruluna katılan o dönemin başbakanı olan Erdoğan, yaptığı konuşmada faizin kaldırılacağına ilişkin vaatlerin bir dönem halkın aklına yattığını, ancak dünyanın gerçeğinin bu olmadığını ifade etmişlerdi.Sn Erdoğan; "malesef bizler o dönemlerde  büyüklerimizin faizsiz ekonomi ve faizle ilgili  siyasi söylemlerine inanmıştık. Malesef yanılmışız. Faiz bir dünya gerçeğidir. Bu gerçeği yok sayamazsınız" demişlerdi.

Sn Erdoğan'ın bu sözleri gazeticilerin  Erbakan hocaya sorduğu bir soruyu hatırlattı. Neydi o  soru? Gazeteci,  merhum milli görüş liderine   hitaben; "Sn Erbakan, sn Erdoğan'ı dış politikadan  ekonomiye, birçok konuda  eleştiriyorsunuz. Bunlara leblebi dükkanı bile  teslim edilemez onuda  batırırlar diyorsunuz.Oysa sn Erdoğan ve arkadaşları sizin talebeleriniz. Onları siz yetiştirdiniz" sorusuna şu cevabı verir. "Evet onlar benim talebelerimdi.Onları avcumun içi gibi bilirim.

Biz sınıfta ders anlatırken  onlar pencereden kaçıp okulun bahçesinde top oynuyorlardı". Sn Erdoğan'ın Merhum Erbakan hocanın faizle ilgili tezini uygulamadan uzak olduğunu ve bir dönem buna inandık malesef yanılmışız demesi, yıllarca milli görüşçü kadroların içerisinde olsada milli görüşü anlamadığını yada iktidar olmayı, davasına tercih ettiğini gösteriyor. Oysa Erbakan üretimden yana faizsiz ekonomik sistemi her yaştan sıradan bir insanın anlayacağı bir şekilde bütün topantılarda izah etmişlerdi.  

Milli görüş lideri merhum  Erbakan kısaca faizi şöyle anlatırdı. Getirmişsin bir bankaya 100 tl koymuşsun.Banka sana 1 sene sonra 150 tl veriyor. Arkadaş bu 50 tl yi nereden buldun da verdin bana? Ben 100 tl lik mal üretmiştim, 100 tl lik tüketme hakkım vardı. Aradan 1 sene geçti benim üretmem artmadı ki.

Ben bir şey üretmedim sen bana tüketme hakkı veriyorsun. Nereden veriyorsun? Bunun iki tane yolu var: Ya üreten bir adamın hakkını aldın bana veriyorsun veya açıktan para bastın bana veriyorsun.O da yine üretenin hakkını bana veriyorsun demektir. Yani faiz zulümdür.Faiz, çalışan insanın hakkına tecavüzdür. Faiz demek, üretmeyen adama tüketme hakkı vermek demektir. Bu da zulümdür. Adaleti bozar. İşte kapitalist düzenin zulmü ve felaketi buradan ileri geliyor.

Düşünün  bakkal Ahmet efendi elindeki bir ürünü zararına satsa bile vergi ödüyorken, sermaye sahibi Mehmet efendi üretmeden, alın teri dökmeden, tefeci anlayışıyla çalışan bankalar  vergi ödemeden, oturduğu yerden parasına para katıyor.

Siyasi iktidar her ne kadar seçimlerin 2023 yılında olacağını iddia etsede vatandaşın alım gücünün her gün azalması, döviz kurundaki belirsizlik ve yapılan bütün anketlerde cumhur ittifakını  oluşturan siyasi partilerin oy kaybı siyasi  iktidarı seçim kararı almaya  zorlayacaktır. 

Erken seçimlerin gündemden düşmediği bu günlerde siyasi iktidar  temsilcilerinin dindar anadolu insanına dini değerler üzerinden algı oluşturma çabaları manidar. Zira  yirmi yıla yakın bir süredir yerelden genele tek başına iktidar olan  AKP iktidarı milletimizin değerlerini adeta yok saydı.   

Son günlerde  faizle ilgili islamın emirlerinden dem vuran sn Erdoğan'a dindar Anadolu insanı soruyor,  % 16 faiz haram da, % 15 helal mi? Konut başta olmak üzere bir çok temel ihtiyaçlar için faizi meşrulaştıran fetva gayretlerinize ne demeli?     
Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? 
İktidarın orta vadeli programında;
2018’de 71 Milyar TL
2019’de 117 Milyar TL
2020’de 138 Milyar TL faiz ödemesi bütçeye konmuş.
2021’de ise 179 Milyar TL faiz ödenecek. 
Ayrıca 2022 yılında bu rakam 240 Milyar TL, 2023’de ise 290 Milyar TL olarak öngörülmüş.

AB'nin talepleri doğrultusunda AB uyum  yasaları çerçevesinde binlerce uyum yasası çıkarıldı.Sn Erdoğan Türkiye Avrupa ailesinde hak ettiği yeri alacaktır, sözleri aziz milletimizin inanç değerlerine aykırı değil mi? 

Hasıl-ı kelam, iktidar sahiplerinin Anadolu meydanlarında attıkları nutuklar milli, icraatları ise Ab'ye koşulsuz şartsız uyum....