Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırOya Kayır
5.02.2021 23:45:08
Harika bir paylasim hocam

YAZARLAR


Prof. Dr. Ali Evren Tufan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı


PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOCUKLARDA STRES YÖNETİMİ

.


Aralık 2019’da ortaya çıkan ve hızla yayılarak tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen COVID 19 salgını devletleri hazırlıksız yakalamış; sağlık sistemleri, ekonomi, eğitim sistemleri ve daha pek çok alanda toplumlar üzerinde yıkıcı etkiler oluşturmuştur.

Pandeminin etkisini azaltmak ve bulaşıcılığı yavaşlatmak için alınan önlemler esnek çalışma saatlerini, kısmi veya tam zamanlı sokağa çıkma yasaklarını, karantinaları, sosyal temasın yüksek olabileceği yerlerin kapatılmasını içermektedir.

Bu önlemler kapsamında okullar da kapatılmış ve yüz yüze eğitime pek çok ülkede ara verilmiştir. Pandemi döneminde çocuk ve ergenlerin ruh sağlığını olumsuz olarak etkileyebilecek etkenler okulların kapatılması ile akranlarla etkileşim ve fiziksel etkinlik fırsatlarının kısıtlanmasını, uzaktan eğitim uygulamalarında yaşanabilecek erişim ve motivasyon sorunlarını,  uyku ve beslenme düzenlerinin bozulmasını, aile içi çatışmalarda ve dijital teknolojilere bağımlılıkta artışı içerebilir.

Güncel araştırmalar pandemi döneminde çocuklarda kaygı düzeylerinin arttığını göstermektedir.

Çocukların etkileşimde bulunduğu yetişkinler ve ebeveynler, uzaktan eğitim süresince evde geçirilen zamanın yapılandırılması, aile içi iletişimin desteklenmesi, fiziksel etkinlikler ve uygun koşullarda sosyal etkileşimler için yeterli zaman ayrılması ve pandemi ile ilgili güvenilir kaynaklar-dan bilgi alınmasının sağlanması ile çocukların ruh sağlığına olumsuz etkiler en aza indirilebilirler. Uyku, beslenme ve bedensel etkinlikler çocukların hem beden hem de ruh sağlıkları için önemlidir.

Dolayısıyla ebeveynler çocuklarının uyku ve beslenme zamanlarını düzenleyebilir ve uygun önlemlerle ev dışında egzersiz yapmalarını özendirebilir. Yaşça büyük çocuklar ve ergenler pandemi sürecinde ev içerisinde ortak yaşama alanlarında değil, odalarında daha fazla zaman geçirmek isteyebilir. Odalarında ve ekran karşısında zaman geçiren çocuklar ve ergenlerin aileleri ile iletişimleri olumsuz etkilenebilir.

Gün içerisinde, örneğin akşam yemeklerinden sonra o gün neler yapıldığı ve neler hissedildiği ile ilgili paylaşımlar aile içi iletişimi destekleyebilir ve ebeveynlerin çocukları ile çatışmalarını azaltabilir.

Ders dışında ekran karşısında pasif olarak geçirilen zamanın sınırlandırılması, gün içerisinde ortak yapılacak yaşa uygun etkinliklerin planlanması da çocuklarla iletişimi destekleyebilir.

Akran etkileşimi çocukların sosyal ve duygusal becerileri için çok önemlidir. Dolayısıyla çocukların uygun önlemler alındığında yüz yüze veya görüntülü iletişim yollarıyla akranlarıyla birkaç günde bir de olsa görüşmesi sağlanmalıdır.

Ebeveynler çocukların kaygılarını kontrol edebilmek için sosyal medya veya internet üzerinden erişilen her bilginin doğru olmayabileceğini bildirebilir, güvenilir bilgi kaynakları ve erişim yolları hakkında onları bilgilendirebilir.

Uzaktan eğitim süreci uzadıkça akademik içeriğe odaklanma ve motivasyon azalabilir. Bu durumla başa çıkabilmek için ev içinde belli bir alanın ders çalışma yeri olarak belirlenmesi, bu alanda dikkati dağıtacak uyaranların sınırlanması, çocukların gerekirse 20-30 dakikada bir evdeki bir yetişkin tarafından kontrol edilmeleri faydalı olabilir.