Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırYAZARLAR


Ömer Ekinci Micingirt - Şair/Yazar


Terbiye Enstitüsü

.


Kıymetli kardeşlerim bu yazımda çok kısa olarak insan olmanın mahiyetinden bahsetmek istiyorum… İnsan olarak bizler mutlak bir terbiye enstitüsünde eğitim görmekle hayata başlar, bu konuda yetkin kurumlarla mertebe mertebe kemale ereriz. Bu terbiye enstitüsü aileden başlar okul, iş hayatı ve bir ömür sürer. Tabii İnsan olmak kusursuz olmak anlamına gelmez, kusursuz olan Allah Teâlâ’dır.

Biz irfanımızla izanımızla ferasetimizleaklederek iyi insanları, takva sahibi salih müminleri, sadıkları, Allah dostlarını örnek alarak ahlak yolunda ilerleyebiliriz. İyi insan olmak öğretimden ziyade eğitimle kâmil manada hedefe varılır. Bizim gerçek manada örnek aldığımız peygamber efendimiz (sav) ve onun yolunda olan sadık müminlerdir.

İyi insan olmamız için Allah için seveceğiz, Allah için vereceğiz, Allah için alacağız, ve helal kazanç derdinde, kanaatin şükrün tevekkülün gayretin hadimi olacağız.

Cömert olacağız, fedakâr cesur hakkı söylemek ve savunmaktan çekinmeyen ve ölümü unutmayıp, mizan hazırlığı içinde olsacağız ki, insan olarak emaneti teslim edebilelim.

“Benim kalbim temiz!” arsızlığından uzak duracağız ki bu söz arsızlığın mihengidir. Kalbi temiz olanlar asla bu tür münasebetsiz cümleler edemez. Bu tabir kişiyi şeytanlaştırır ve “ben” herkesten temizim üstünüm gibi dehşetli duygulara duçar eder. İnsan olmak, gayreti unutmadan kadere rıza gösterenlerin samimiyet libasıdır.

Bunun zıddı hodkâmlığa gider ve vicdanı çürütür; öfke ve kine payanda eder. İnsanın utanma duygusu mizân mahsulü ve insanı muhafazadır ve mahcubiyeti olmayan insan çürümüştür.

Keşke, samimiyetin huşû/takvadibâcesi olduğunu bilebilseydik. Allah bu yüce milleti, dünyayı ahiretle takas edenlerden korusun ve ahlaklı ümmet eylesin. Ahlâk yoksa ibadetler yorgunluktan ibarettir.

Ve diyorum ki sözü uzatmadan, insan izahı imkânsız, mahiyeti temiz duru ve ruha dokunan samimiyetin adıdır vesselam.